Mobilní klíč eGovernmentu pro Android

Aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu můžete provozovat na mobilních telefonech a tabletech se systémem Android verze 4.4 nebo novějším. Bližší informace o aplikaci a způsobu připojení Mobilního klíče k Národnímu bodu naleznete zde.

Kvůli ochraně šifrovacích klíčů nesmí mít zařízení odemčenou ochranu (“root”). Zařízení musí mít připojení k internetu – mobilní data nebo Wi-Fi.

Po spuštění vyžaduje aplikace ověření uživatele. To můžete udělat rozpoznáním otisku prstu nebo zadáním hesla. Jako heslo si můžete nastavit číselný PIN, textové heslo, nebo obrázkové heslo.

  • Pro Mobilní klíč si prosím zvolte jiný PIN, než je použit k odemykání zařízení!

  • Pro zadávání textového hesla (a hesla k záloze dat) doporučujeme nepoužívat klávesnice třetích stran, ale jen originální klávesnici systému Android.

Odemčení aplikace pomocí otisku prstu je pohodlné a rychlé. Pokud však chcete mít své přístupové údaje do Datových schránek maximálně chráněné, používejte místo otisku prstu delší PIN nebo heslo. Otisk prstu je principiálně méně bezpečný než silný PIN či heslo, a to nejméně ze dvou důvodů:

  • Pro změnu přiřazených otisků prstů v nastavení zařízení stačí odemykací kód telefonu. Kdokoli zná odemykací kód zařízení, může se tak dostat i do aplikace Mobilní klíč eGovernmentu. Místo dvou nezávislých prvků (odemykací kód zařízení, heslo do aplikace Mobilní klíč) pak máte pouze jeden.

  • Otisk prstu může útočník využít bez Vaší vědomé akce, např. sejmutím otisku ve spánku nebo rekonstrukcí otisku nalezeného na skle telefonu.

Aplikace po Vás bude vyžadovat potvrzení oprávnění k použití fotoaparátu – pro snímání přihlašovacích a párovacích kódů. Na některých telefonech (nejčastěji čínské značky – Xiaomi, Huawei, Honor atd.) také bude po prvním spuštění Mobilní klíč žádat o přidání mezi aplikace, které smí běžet na pozadí. Pokud právo pracovat na pozadí nepřidělíte, bude mít Mobilní klíč problém s příjmem upozornění.

DŮLEŽITÁ INFORMACE:

  • Mobilní klíč používá pro uložení šifrovacích klíčů zabezpečené úložiště zařízení. Toto úložiště není dostupné, pokud není nastaven zámek zařízení (pokud se zařízení odemyká jen posunutím obrazovky). Pro použití aplikace tak musíte mít nastavené odemykání alespoň obrazcem. Nevypínejte zámek obrazovky!

  • Pokud v budoucnu zámek zařízení vypnete, můžete bez varování přijít o šifrovací klíče a Mobilní klíč přestane být funkční. V takovém případě je třeba obnovit data Mobilního klíče ze zálohy.

  • U některých verzí systému Android může dojít ke ztrátě klíčů ze zabezpečeného úložiště i v případě, že změníte typ zámku zařízení (např. z obrazce na PIN). Před změnou typu zámku zařízení si určitě udělejte zálohu dat Mobilního klíče.