Identifikační prostředky slouží pro vzdálené prokazování totožnosti při využívání online služeb.
Občan si zvolí prostředek, kterým se chce identifikovat. Musí se ale jednat o prostředek vydaný tzv. kvalifikovaným správcem – poskytovatelem identifikačních prostředků, který získal akreditaci Ministerstva vnitra a je napojen na Národní bod pro identifikaci a autentizaci (NIA).
Identifikační prostředky vydávané v souladu se zákonem č. 250/2017 Sb., o elektronické identifikaci, ve znění pozdějších předpisů, jsou v současné době vydávány státem i soukromoprávními kvalifikovanými poskytovateli.
Stát nabízí následující identifikační prostředky:
-
Občanský průkaz s aktivovaným kontaktním elektronickým čipem vydaný po 1. 7. 2018 je prostředkem na vysoké úrovni záruk,
-
NIA ID - státem zdarma poskytovaný identifikační prostředek založený na kombinaci jména, hesla a SMS kódu, dříve označovaný jako uživatelský účet, OTP či UPS,
-
Mobilní klíč eGovernmentu - státem zdarma poskytovaný identifikační prostředek, který představuje využití přihlašování bez potřeby zadávání dalších ověřovacích kódů,
Soukromoprávní kvalifikovaní poskytovatelé v současné době vystavují následující identifikační prostředky:
-
čipová karta Starcos společnosti První certifikační autorita a.s.,
-
MojeID od sdružení CZ.NIC, zájmového sdružení právnických osob,
-
ČSOB Identita poskytovaná Československou obchodní bankou, a. s.,
-
Bankovní IDentita poskytovaná Českou spořitelnou, a. s.
-
Bankovní identita KB poskytovaná Komerční bankou, a. s.
-
Bankovní Identita poskytovaná Air Bankou, a. s.
-
Bankovní Identita poskytovaná MONETA Money Bank, a. s.
-
Bankovní Identita poskytovaná Raiffeisenbank, a.s.
-
Fio bankovní identita poskytovaná Fio banka, a.s.
-
Bankovní identita poskytovaná UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.
-
Bankovní identita poskytovaná Bankou CREDITAS a.s.
-
Bankovní identita poskytovaná mBank, S.A.
Úroveň záruky
Evropské nařízení eIDAS rozeznává tři úrovně záruky (důvěry) identifikačních prostředků:
Zjednodušeně řečeno jde o úrovně, jak moc může poskytovatel služby důvěřovat způsobu prokázání totožnosti. Přehled úrovní jednotlivých prostředků.
U vysoké úrovně jde o autentizaci, kdy mám fyzicky identifikační prostředek na bezpečném zařízení (např. na kontaktním čipu občanského průkazu, který mám u sebe), při jeho vydání byla zaručeně ověřena moje totožnost a znám přístupové údaje k jeho použití.
U značné úrovně (např. NIA ID) jde o tzv. dvoufaktorovou autentizaci – jméno, heslo a jednorázově zasílaný SMS kód. Moje totožnost byla ověřena před aktivací prostředku (na kontaktním místě veřejné správy Czech POINT, prostředkem stejné nebo vyšší úrovně důvěry nebo pomocí datové schránky).
U nízké úrovně nedošlo k zaručenému ověření totožnosti – zvolím si uživatelské jméno a heslo a svoji identitu pouze deklaruji.