Zneaktivnění a zánik NIA ID

U NIA ID není určena žádná doba, po jejímž překročení by vypršela jeho platnost. Platnost NIA ID tak zaniká až na základě úmrtí jeho držitele, kdy zároveň dochází ke zrušení celého uživatelského profilu a s ním spojené elektronické identity v národním bodu.

Zrušení NIA ID

Po přihlášení na portál národního bodu na identitaobcana.cz prostřednictvím identifikačního prostředku NIA ID (dříve „Jméno, heslo a SMS“) máte možnost zrušit svůj uživatelský profil a tím i svůj identifikační prostředek NIA ID. V hlavním rozcestníku pro občana v sekci „Správa prostředku NIA ID“ zvolte volbu „Zrušení uživatelského účtu“. V případě, že jste si Vaším rozhodnutím opravdu jistí, klikněte na tlačítko „Zrušit účet“.

Zrušení NIA ID

Následně Vám bude na Vaše mobilní telefonní číslo, které máte registrováno ke svému prostředku NIA ID, odeslán jednorázový potvrzovací SMS kód. Současně Vám zobrazíme pole pro vložení tohoto SMS kódu. SMS kód opište do příslušného pole a potvrďte zrušení účtu. Potvrzení o zrušení NIA ID zašleme na Váš registrovaný e-mail. Pokud nastane situace, že Vám SMS kód nedorazil nebo již není platný, můžete si nechat zaslat náhradní kód kliknutím na tlačítko „Odeslat jiný kód“.

Vložení ověřovacího kódu

V případě, že nedisponujete jiným identifikačním prostředkem (například eObčankou), nebude možné se po definitivním zrušení Vašeho NIA ID přihlásit k portálu národního bodu ani k jiným online službám veřejné správy.
V případě, že se rozhodnete opět využívat přihlašování prostřednictvím Národního bodu můžete si založit prostředek podle svého uvážení na portálu Národního bodu.