Čtečky karet pro připojení k mobilnímu telefonu

Identifikace občanským průkazem z mobilního zařízení vyžaduje připojení čtecího zařízení, do nějž bude občanský průkaz vložen.
Pro práci s občanskými průkazy byly vybrány následijící čtečky karet:

AIRID 2 - CERTGATE GMBH

Bezdrátová bluetooth čtečka čipových karet AirID2 Business

Bezdrátová bluetooth čtečka čipových karet AirID2 Business od německé společnosti certgate GmbH. AirID 2 nabízí vyšší bezpečnost (šifrování AES 256) a nastavitelné automatické odhlášení při vzdálení se od připojeného zařízení. Dále zajišťuje vyšší uživatelský komfort (výběr zařízení pro připojení čtečky, displej, jog/dial ovladač apod.). Informační LCD display má rozlišení 132 x 32 bodů. AirID2 podporuje Apple iOS, Android.

USB OTG – ANDROID

USB OTG čtečka pro mobilní operační systém Android

Pro mobilní telefony s OS Android je nově implementována podpora připojení univerzální klasické USB OTG čtečky (s redukcí) přes USB port v telefonu. Konektor s podporou OTG (On-The-Go) umožňuje mobilním telefonům rozpoznat externí zařízení. Díky tomu je tedy kompatibilní například s flash disky, čtečky paměťových karet. Podpora USB OTG čtečky je pouze pro Android telefony. Nejde plošně garantovat funkčnost na všech typech telefonů. Podporovaná je pouze čtečka bez klávesnice.

ACR 3901 U-S1 (ACS)

Bezdrátová čtečka karet ACR 3901 E-S1

Čtečka ACR 3901 U-S1 od společnosti ACS kombinuje nejnovější technologie čtení chytrých karet s Bluetooth Smart, které využívá pro komunikaci s mobily a tablety. Kromě Bluetooth nabízí také připojení pomocí USB Full Speed a její rychlost čtení/zápisu je až 600 Kbps. Veškerá komunikace čtečky se zařízením je šifrována dle standardu AES-128.
Podporována jsou mobilní zařízení běžící na Android 4.3 a vyšší, iOS 5.0 a vyšší, Windows a Mac OS.

bR301 BLE (Feitian)

Bezdrátová čtečka karet bR301 BLE

Pozor – pod stejným označením výrobce dodává dvě různé čtečky a ačkoli uvádí, že se jedná jen o různý vzhled čtečky, ve skutečnosti se čtečky liší! Podporována je čtečka s bluetooth low energy (černá). Černá čtečka existuje ve verzi s konektorem USB-C a micro USB. Verze čtečky s micro USB funguje na iOS i Android. Podpora varianty čtečky s USB-C je aktuálně pro Android omezena pouze na režim přes kabel (USB-OTG).
Čtečka bR301 BLE – c45 (černá varianta) od společnosti Feitian je vybavena možností připojení prostřednictvím USB i technologií Bluetooth pro bezdrátový přenos.Veškerá komunikace se spárovaným zařízením je šifrována dle standardu AES-128. Kapacitní baterie umožňuje až 18 hodin práce při plném provozu.


Připojení čtečky k mobilnímu telefonu

Tyto čtečky se k mobilnímu zařízení připojují přes Bluetooth. Před první identifikací pomocí občanského průkazu je třeba čtečku spárovat s mobilním zařízením. Jiné čtečky, než je uvedeno ve výčtu, nelze pro práci s občanským průkazem na mobilním zařízení použít!
Aktivní čtečku po zapnutí signalizuje svítící či blikající dioda. Není-li dioda aktivní, je čtečka pravděpodobně vybitá. V takovém případě je třeba čtečce zajistit přívod elektrické energie. Pokud ani nabití čtečky nevede k rozsvícení diody, může se jednat o hardwarovou závadu čtečky, kterou je nutné řešit přímo s dodavatelem zařízení.
Pro komunikaci čtečky s mobilním zařízením není nutné do mobilu instalovat žádný další software ani párovat čtečku na úrovni operačního systému. Párování probíhá vždy v aplikaci.