Aktivace NIA ID jako identifikačního prostředku prostřednictvím portálu národního bodu

Pokud jste se rozhodli aktivovat své NIA ID prostřednictvím portálu národního bodu, přihlaste se přihlašovacími údaji Vašeho NIA ID na identitaobcana.cz.

Po úspěšném ověření (přihlášení) vybraným způsobem bude Váš přístup prostřednictvím NIA ID plně aktivován.

Ověření prostřednictvím národního bodu

Aktivovat své NIA ID můžete prostřednictvím ověření jiným identifikačním prostředkem, který je evidován v národním bodu a má požadovanou úroveň záruky. V případě, že se rozhodnete aktivovat svůj prostředek tímto způsobem, zvolte dlaždici „Pomocí Identity občana“.

Výběr způsobu ověření NIA ID

Následně se zobrazí nabídka s výběrem identifikačních prostředků, kterými aktuálně můžete aktivaci NIA ID provést. Pokud tato nabídka obsahuje pouze jeden identifikační prostředek, budete rovnou přesměrováni na přihlašovací stránky příslušného kvalifikovaného správce. Pokud je aktivace prováděna prostřednictvím občanského průkazu s aktivovaným čipem, postupujte dle pokynů uvedených v části Elektronická identifikace pomocí občanského průkazu.

Pro úspěšnou aktivaci Vašeho NIA ID tímto způsobem je nutné Vaše schválení k poskytnutí všech potřebných údajů. Jedná se o čísla elektronicky čitelných dokladů. Tyto údaje můžete poskytnout po přihlášení zvoleným identifikačním prostředkem, kdy se Vám zobrazí obrazovka s udělením souhlasu pro výdej údajů. Na této obrazovce se ujistěte, zda je zaškrtnutý výdej údaje s názvem „Číslo dokladu“ a „Doklady“.

Udělení souhlasu s poskytnutím údajů pro ověření totožnosti žadatele

Ověření prostřednictvím datové schránky

Své NIA ID můžete aktivovat také prostřednictvím přihlášení k Vaší datové schránce. Pokud se rozhodnete, že si své NIA ID aktivujete tímto způsobem, zvolte dlaždici „Ověření prostřednictvím datové schránky“. Zvolením této možnosti budete přesměrováni na informační systém datových schránek.

Výběr způsobu ověření uživatelského profilu NIA ID

Pro aktivaci NIA ID prostřednictvím datové schránky, resp. přihlášením k informačnímu systému datových schránek je nutné splnit následující kritéria pro registrovanou datovou schránku a jejího uživatele:

  • Datová schránka je přístupná, tj. lze do ní dodávat zprávy (stav datové schránky je č. "1").
  • Přihlašujete se jako oprávněná osoba dané datové schránky (typ uživatele je "S").